Hidrogenirano biljno ulje ili HVO (eng. hydrotreated vegetable oil) gorivo počelo je biti dio prodajnog portfeljarazličitih proizvođača brodova za rekreativnu namjenu. Predstavlja se kao nova alternativa i također prijelazna faza, prije prelaska na potpuno obnovljive izvore energije. Obradili smo HVO kao temu u našem postu o nautičkom sajmu u Veneciji, dok danas ulazimo u više detalja. Otkrijte pojedinosti u tekstu ispod.
Uvod u HVO
Hidrogenirano biljno ulje (HVO) je obnovljivi dizel koji se može proizvesti iz raznih biljnih ulja i masti koja sadrže trigliceride i masne kiseline. HVO se dobiva hidrogenacijom i hidrokrekiranjem talovog ulja, uljane repice, otpadnog jestivog ulja i životinjskih masti. HVO se, također se može nazivati hidroprocesiranim esterima i masnim kiselinama ili HEFA (eng. hydro-processed esters and fatty acids). Kemijska svojstva HVOa općenito su slična svojstvima fosilnog goriva. Razlike uključuju nižu gustoću i energetski sadržaj fosilnih goriva. HVO ne sadrži sumpor, kisik i aromatske ugljikovodike. To je druga najveća alternativa obnovljivom dizelskom gorivu u svijetu, korištena za niz različitih primjena (ETIP Bioenergija, 2020.).
Proizvodni proces
HVO se proizvodi hidrogenacijom i hidrokrekiranjem biljnih ulja i životinjskih masti, korištenjem vodika i katalizatora u uvjetima visoke temperature i tlaka. Dolje navedene kemijske reakcije koriste se za hidrotretman.
Reakcija hidrotretmana za masne kiseline
RCOOH + 2H2 -> R-H + 2H2O
Reakcija hidrotretmana za trigliceride (obično biljna ulja)
C3H5(RCOO)3 + 12H2 -> C3H8 + 3RCH3 + 6H2O
Svojstva
Hidroobrađena biljna ulja imaju niže emisije NOx i formiranje čestica te imaju manje probleme prilikom skladištenja, zastarijevanja motornog ulja i performansi u hladnim uvjetima, za razliku od konvencionalnih biogoriva. Dodatno, logistika goriva, motori te sustav ispuha nisu kompromitirani upotrebom HVOa (Aatola et. al., 2008.). Postavke istraživanja provedenog od strane Aatola i suradnika (2008) pokazale su 6% niže emisije NOx i 35% niže emisije dima, u usporedbi s EN 590 dizel gorivom.
Aplikacije
Nedavna novost koju prenosi Superyacht Times navodi kako je Azimut|Benetti grupa potpisala ugovor s tvrtkom Eni Sustainable Mobility za opskrbu i korištenje biogoriva HVOlution. Biorafinerije Eni Sustainable Mobility u Veneciji i Geli, proizvodna su mjesta HVOlutiona. Predsjednica grupe, Giovanna Vitelli izjavila je "Za Azimut|Benetti Grupu, ovaj sporazum je opipljiv korak naprijed na putu koji smo zacrtali za smanjenje emisija CO2".
Comments