top of page

DIO PRIČE NEVJEROJATNIH

U svibnju ove godine prijavili smo se na natječaj Nevjerojatni.hr organiziran od strane ACT Grupe i RBA. Ušli smo u finaliste te iako nismo uključeni u top 5, sudjelovanje nam je bilo izvanredno iskustvo, uz pozitivan feedback i značajne kontakte. Tim Nevjerojatni.hr je na svom blogu napisao kratku priču o nama te vam niže donosimo tekst Ana-Marije Topolčić.


25-godišnja poduzetnica iz Pule Ana Čalić pokrenula je interdisciplinarnu platformu koja se bavi temama iz nautičke industrije i plave ekonomije. Misli more je edukativnog i promotivnog karaktera i nastoji spojiti mlađe generacije i pionire u nautičkoj industriji kroz održivi razvoj. Misli More educira mlade osobe kroz blog postove i društvene mreže o nautičkoj industriji i plavoj ekonomiji, mogućnostima edukacije i zapošljavanja te inovacijama. Akademskim ustanovama i tvrtkama nude marketinške pakete i edukaciju u vidu seminara ili materijala. U sklopu platforme osnovan je i prvi hrvatski klub mladih u nautici.

Ana je na ideju pokretanja biznisa došla iz dva razloga.

“Prvi je što sam kroz obiteljsko poslovanje primijetila kako je malo mladih osoba zaposleno u nautičkoj industriji, a osobno smatram kako je industrija vrlo pristupačna, nudi ugodno mjesto za rad te niz izazova kroz koje se mlade osobe mogu razvijati. Dodatno, htjela sam implementirati svoj interes za održivim razvojem u jednu još nerazvijenu nišu u Hrvatskoj, pogotovo u aspektu alternativne propulzije i brodogradnje.”

Završila je diplomski studij Science, Business & Innovation, smjer Energy & Sustainability, u Amsterdamu te od završetka školovanja radi u obiteljskoj tvrtki Navela. U studenom 2021. godine osnovano je Misli More, dok s aktivnim radom započinje u 2022. godini.


Kreativnost kroz marketing

“U poslu volim otkrivati nove mogućnosti i kontakte te izražavati kreativnost kroz marketing, dok u slobodno vrijeme volim čitati, trenirati, učiti nove jezike i šetati sa svojim psom Moccom.”

Misli more nudi usluge marketinške promocije putem naših društvenih mreža i blog postova. Dodatno, nude usluge edukativnih seminara različitih trajanja na teme trendova u nautičkoj industriji te održivog razvoja u nautičkoj industriji i plavoj ekonomiji.

“Naše usluge namijenjene su akademskim ustanovama i/ili tvrtkama koje posluju unutar nautičke industrije. Za mlađe generacije smo osnovali prvi hrvatski klub mladih u nautici, čija je registracija trenutno besplatna te će klub nuditi događaje umrežavanja uživo i još niz pogodnosti. Trenutno je najveći fokus na prikupljanju članova kluba kako bi se stvorila zajednica.”

Najveći izazovi su izazvati angažman i potaknuti interes. Danas je to teže uz milijune informacija koje su dostupne na dnevnoj bazi.


Edukacija je preduvjet napretka

“Kao ljudi smo manje fokusirani i najviše uživamo informacije u kratkom, sažetom i jasnom obliku, poput kratkih video klipova. Ono što volim je činjenica kako mogu proširiti mogućnosti i užitak rada u nautičkoj industriji te pokušati uložiti napore kako bi se razvila poduzetna i inovativna grana poduzetništva u Hrvatskoj radi koje mladi ne bi iseljavali iz države.”

Ana Čalić smatra da su djelovanje i edukacija u zajednici važni jer su preduvjeti napretka.

“Zajednica nam je potrebna kako bi prihvatila našu ideju, a naposljetku je i proširila. Društveno je poduzetništvo često zanemareno, no vjerujem kako edukacija ostavlja svoj trag te kako ljudi poštuju razloge i ciljeve društvenog poduzetništva.”

Ani nije bilo teško krenuti u poduzetništvo jer je svjesna kako je važno imati kvalitetne temelje i sustav podrške, od obitelji do prijatelja.

“Kreativna sam osoba i volim stvarati, stoga sam sklona poduzetništvu. Kao dijete sam željela biti modni dizajner, dok kao nešto starija imati svoju liniju njege za kožu. Svaka vizija, od malena do odrasle dobi, uključivala je poduzetništvo u svojim raznim oblicima. Kada se pružila prilika da se industrija obiteljskog posla spoji s mojom strašću za održivi razvoj, put je bio jasan.”

Generalni planovi za Misli more su diverzificirati poslovanje i generalno ga podići na višu razinu.

“Razvijamo postepeno i kvalitetno prvi hrvatski klub mladih u nautičkoj industriji te unutar istog planiramo segmentaciju po interesnim skupinama. Dodatno, planiramo periodičke događaje umrežavanja, B2B i B2C karaktera. Toliko za sada, a ostale novosti i angažmane uvijek možete popratiti na našim društvenim mrežama.”

Comments


bottom of page